Oficiální distributor laboratorní techniky FOSS v ČR a SR

  • BeerFoss™ FT Go
    PRO MODERNÍ SLÁDKY S VÝSLEDKY DO 3 MINUTČíst více
  • VÍTEJTE VE SVĚTĚ DOKONALÝCH ANALÝZ
    SEZNAMTE SE S PRVNÍM INTELIGENTNÍM ANALYZÁTOREM MLÉKA MILKOSCANEM FT3Číst více
  • RYCHLÉ a SPOLEHLIVÉ ANALÝZY PŘÍMO VE VINAŘSTVÍ
    Nový OenoFoss 2 bez nutnosti odplyňování vzorkuČíst více
  • STANDARDIZACE MASA PRO ZPRACOVATELE S AMBICEMI A VIZÍ
    X-ray analyzátor MeatMaster™ IIČíst více

Screening ketózy u dojnic

Stado

Centrální laboratoře mohou nyní využít nový systém screeningu mléka a včas tak varovat chovatele před ketózou metabolickým stavem dojnic, který může snížit výnos o více než 500 kilogramů mléka na krávu za rok tím, že nepříznivě ovlivňuje reprodukci a dobré životní podmínky zvířat.

Systém byl vyzkoušen jako nová služba pro zemědělce v Nizozemsku 1. března 2011. Získané informace o možné ketóze umožnilo podezřelé vzorky označit a dát k dalšímu testování. Výsledky analýzy se tudíž neposkytují jako konkrétní měření, ale jako varování, že zdraví krávy nemusí být stoprocentní.

Laboratoře, které systém používají, mohou zajistit informovanost farmářů pravidelným měsíčním screeningem o začátku laktaci krav a jednotlivé ohrožené krávy tak mohou být léčeny. Prostředky použité pro mokré testování  lze racionalizovat tím, že dochází ke snížení počtu testovaných vzorků, které identifikoval MilkoScan.

Screening ketózy - globální úspěch

Zájem laboratoří o možnost screeningu ketózy na MilkoScanu FT+ se na celém světě neustále zvyšuje. Zaznamenáváme pozitivní zpětná vazbu na modely predikce ketózy a tyto modely FOSS neustále vylepšuje a rozšiřuje o nová data poskytnutá uživateli v této oblasti. Aktualizované modely budou k dispozici na konci roku 2014. Aplikační dokumenty s doplněnými informacemi Vám na zažádání zašleme.

Indikace ketózy je založena na FTIR technologii, kterou standardně používají analytické přístroje jako je MilkoScan FT+, analyzér testující celou škálu parametrů v mléce, například obsah tuku a bílkovin. Parametr byl vyvinut firmou FOSS jako reakce na požadavek asociace zabývající se zlepšováním chovu dojnic na farmách.

Ketóza se vyskytuje u dojnic tehdy, kdy poměr přijímané energie v potravě a výdejmilkoscan-ft-plus energie při dojení nejsou v rovnováze, respektive přísun energie není dostačující. Klinická ketóza nastává, když používané krmivo není bohaté na živiny a tím krávě neposkytuje dostatečný příjem energie, nebo když přestává kráva přijímat potravu kvůli acidóze nebo jiným onemocněním a zároveň stále produkuje mléko a je dojena.

V obou případech je energie získávaná z tukových zásob příliš vysoká, stejně jako přeměna tuku na glukózu v játrech a tudíž výsledkem je vylučování acetonu a beta-hydroxybutyrátu (BHB) jako reziduí.

Dopady ketózy

Metabolické poruchy jako je ketóza způsobují ekonomické ztráty ve výrobě mléka a snižují reprodukční výkonnost dojnic. Podle výzkumníků, subklinická a klinická ketóza je hlavním problémem v moderním chovu dojnic. Na celém světě byla zaznamenána prevalence 7 - 32 %.